Běžný účet od Raiffeisenbank je téměř bezchybným moderním účtem bez zbytečných poplatků. Každého určitě potěší výběry z bankomatů po celém světě úplně zdarma, okamžité platby nebo skvělá mobilní aplikace.
Běžný účet U konto od UniCredit Bank nabízí vše potřebné zcela zdarma, při splnění jedné důležité podmínky, a to je měsíční obrat minimálně 12 000 Kč na tomto účtu. V případě nedodržení této podmínky je poplatek za vedení účtu 199 Kč, co že opravdu hodně.
Komerční banka nabízí běžný účet v základu zdarma, ale platit například 6 Kč za odchozí transakci nebo 39 Kč za výběr z cizího bankomatu je v porovnání s jinými bankami velmi nevýhodné. Výhodou Komerční banky je skutečně široká síť poboček, bankomatů a vkladomatů po celé ČR.
MůjÚčet Plus s sebou nese poplatek 39 Kč měsíčně, což zrovna v době, kdy konkurence nabízí své bankovní účty úplně zdarma, je opravdu nevýhodné. Dále také přijetí/zaslání SEPA platby v rámci EU minimálně za 100 Kč je také zarážející. Výhodou Komerční banky je skutečně široká síť poboček, bankomatů a vkladomatů po celé ČR.
Běžný účet má dnes skoro každý, jenže nabídka bankovních domů je natolik široká, že se v ní lze jen těžko orientovat. Existují konta pro dospělé, teenagery od 15 let i děti, a váže se k nim mnoho dalších služeb. Některé banky nabízí běžný účet zdarma, jiné si zase účtují poplatky i za základní služby. Tak podle čeho vybrat takový, který bude vhodný zrovna pro vás, a ne pro banku?
Zjednodušeně řečeno se jedná o jakousi virtuální peněženku, do níž si lidé (klienti bank) ukládají své peníze, s nimiž mohou prostřednictvím běžného účtu dále nakládat: například platit převodem, kartou, či je vybrat z bankomatu. V dnešní době jde o určitý nástroj pro správu peněz, který lze ovládat online, a bývají na něj navázány další služby (pojištění, spoření, půjčky atd.). Finanční prostředky na účtu jsou navíc vysoce likvidní, takže k nim máte okamžitý přístup.
Kdo nechce za vedení ani běžné služby nic platit, může zvolit jeden z mnoha běžných účtů zdarma. Jak to funguje? Některé banky vám ho poskytnou zcela bez poplatků, aniž byste museli plnit nějaké podmínky, jiné pak vyžadují například určitý objem plateb. Avšak služby jako zasílání a příjem plateb, výběry z bankomatů (vlastních i cizích) míváte zcela zdarma.
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, neboť to závisí na individuálních potřebách každého člověka. Pokud ale uvážíme, že je nejlepší běžný účet ten zdarma, a to bez nutnosti plnit nějaké podmínky, budou to zřejmě ty od „bank nové generace“. Když vyberete správně, můžete mít bez poplatků jak vedení, tak i platby či výběry ze všech bankomatů u nás i v zahraničí.
Abyste si vybrali konto, které bude opravdu vyhovovat vám a ne bance, doporučujeme provést srovnání bankovních účtu na základě recenzí. Ty pro vás nezávisle sepisujeme a zmiňujeme v nich jak pozitiva, jak negativa. Nemusíte se tak spoléhat na tvrzení bankéřů, ani se probírat kvanty informací na stránkách banky. To nejdůležitější najdete v recenzích a srovnání běžných účtů.
Ačkoliv všechny banky i nadále umožňují zřízení konta na pobočce, mnohem jednodušší je založení běžného účtu online. Někde je to možné přes internetový prohlížeč, jinde i pomocí mobilní aplikace. Tento proces obvykle zabere kolem 10 – 15 minut a k jeho dokončení vám stačí podepsat smlouvu na dálku. Aktivace účtu proběhne ve všední dny už za pár minut, a hned poté jej můžete naplno používat.
Pokud vám vyhovuje osobní kontakt, umožňuje každá banka sjednání konta na pobočce, kde také rovnou dojde k ověření vaší identity, takže budete moci bankovní účet ihned používat. Při založení na dálku pak některé bankovní domy (zpravidla ty velké, „tradiční“) zasílají k podpisu smlouvy kurýra, a ty opravdu moderní to zvládnou i za pomoci SMS, emailu, nebo vám ho sdělí telefonicky.
Ať chcete svým dětem odkládat peníze od nízkého věku, nebo je učit hospodařit co nejdříve, můžete jim založit dětský účet. Jeho vedení bývá zdarma, obvykle je však osekán na základní služby a má výrazně nižší limity než ten „dospělácký“. Některé banky ho umí nabídnout teenagerům od 15 let, jiné dokonce od narození, a do určitého věku ho prakticky mohou spravovat pouze rodiče.
Studentské konto není žádnou novinkou, od 15 let ho umožňují založit v doprovodu zákonného zástupce snad všechny banky. Pouze hrstka vybraných k tomu však rodiče nevyžaduje, takže si ho mohou mladí od 15 let zřídit sami. Takové běžné účty jsou de facto vždy zdarma, někdy však mívají omezený počet výběrů z bankomatů. Jinak bývá plnohodnotným kontem, na které vám mohou například chodit peníze z brigády, nebo příspěvek od rodičů na studia.
Kdo chce svým potomkům odkládat nějaké peníze stranou od samého počátku, může k tomu využít právě dětský účet, který nabízí hned od narození několik bank v ČR. Obvykle nabízí navázání spořícího účtu s výhodným úrokem a 100% správu rodiči. Dítě mívá velmi omezené možnosti a prakticky nemůže samo převádět peníze, ačkoliv od 6 let získává možnost platební karty. Takové konto je možné propojit i s „dospěláckým“ a spravovat jej přímo z mobilu či počítače.
Velké zhodnocení nečekejte, spořící účty dnes slouží spíše k lepší organizaci peněz. Lidé si na ně odkládají úspory – ale zároveň k nim mají kdykoliv přístup – nebo třeba organizují výdaje v daném měsíci. U některých bank k tomu slouží i členění do tzv. obálek (nebo cílů), aby byly plány přehlednější. Prakticky každá banka umožňuje spořící účet nejenom zřídit, ale také napojit na internetové a mobilní bankovnictví, takže ho obsloužíte opravdu odkudkoliv.
I když se primárně jedná o nástroj pro správu financí, umí toho mnohem více. Banky totiž vylepšily online bankovnictví natolik, že z mobilu jednoduše požádáte třeba o půjčku či cestovní pojištění, aniž byste museli někam chodit. Kdo se naučí využívat mobilní aplikaci aplikaci naplno, zavítá na pobočku jen výjimečně, a stejně tak nebude mít potřebu přistupovat k bankovnímu účtu přes internetový prohlížeč.
Jaký bankovní účet je nejlepší?
Pro každého jiný; pokud ho však plánujete využívat na „běžné úrovni“, bude nejlepším bankovním účtem ten, který je zdarma. To znamená, že nebudete hradit poplatky za převody, inkaso, SIPO, trvalé příkazy, ani výběry z bankomatů v ČR / zahraničí. Kdo ale například cestuje, může získat k běžnému účtu pojištění zdarma a šetřit tak za jeho sjednávání, nebo dostat lepší úrok na spořícím účtu. Je tedy nutné uvážit, jaké služby plánujete využívat, a podle toho vybrat.
Jaké jsou podmínky, aby bylo konto zdarma?
U každé banky jsou podmínky jiné. Obecně platí, že ty „mladé“ a moderní nabízí běžné účty zdarma bez podmínek, a nebudete tedy hradit za základní služby vůbec nic. Jiné mohou vyžadovat, abyste například provedlo určitý počet plateb kartou, nebo vám chodil jistý objem peněz. Budete-li mít bankovní účet jako hlavní, neměl by to být problém, podmínky jsou spíše symbolické.
Jaké způsoby založení mohu využít?
Pokud máte rádi osobní kontakt a čekání, můžete se vydat na pobočku osobně – ovšem pozor, že zejména menší banky mají pobočky pouze ve velkých (krajských) městech. Nejjednodušší je tedy online cesta, kde můžete k ověření zaslat platbu z jiného konta (nejrychlejší možnost), nebo si nechat poslat smlouvu kurýrem (to trvá až týden).
Jak rychle si mohu běžný účet založit?
Nechcete-li nikam jezdit, je nejrychlejší cestou založení online přes prohlížeč nebo mobilní aplikaci, která je dostupná v Google Play i App Store. Vyplnění všech údajů a doložení potřebného trvá asi 10 až 15 minut (během této doby doporučujeme soukromí, některé banky vyžadují aktuální fotografii a videa).
Co všechno musím při zřizování doložit?
Aby měla banka jistotu, že o založení účtu skutečně žádáte vy, bude po chtít znát identifikační údaje (jméno, trvalé bydliště, korespondenční adresu...), původ peněz (stačí vybrat z možností), ofocení dvou dokladů totožnosti, platné telefonní číslo a vyfocení aktuální podoby (někde chtějí i natočení 1 či 2 videí, na nichž např. otočíte hlavou).
Kdy dojde k aktivaci ze strany banky?
Založíte-li si běžný účet online ve všední den zhruba do odpoledne, odpoví vám banka obvykle už za pár minut. Závisí to také na rychlosti připsání ověřovací platby z jiného účtu (doporučujeme posílat jako okamžitou platbu). Pokud bude vše v pořádku, bude konto aktivní prakticky ihned; při zaslání smlouvy přes kurýra to může trvat až týden. Ve všední dny pak s ověřením od banky spíše nepočítejte.
Chci účet pro dítě / teenagera, co to obnáší?
Nenabízí ho každá banka, ale pouze vybrané. Pokud zvolíte účet pro teenagera od 15 let, bude mít prakticky stejné možnosti jako u „dospěláckého“, pouze limity pro platby a převody mohou být nižší. Běžný účet pro dítě je pak možné založit i od narození a v 6 letech k němu pořídit i platební kartu. Dítě pak může nejvýše platit v obchodě či vybrat z bankomatu, celkovou správu včetně limitů mají však v režii rodiče.
Jaké platební karty je možné účtů získat?
V České republice jsou k dispozici VISA a MasterCard, přičemž druhá z možností v poslední době převažuje. Opět mladí, že moderní banky nabízí pouze jednu, případně dvě debetní karty, zatímco ty velké jich mají i více a vážou se k nim různé možnosti a výhody. Jakou platební kartu k danému osobnímu kontu zřídíte vždy popisujeme v recenzích běžných účtů.
Mohu si sjednat také kartu kreditní?
Většina bankovních domů je nabízí, zejména u těch „mladých“ však vůbec být nemusí. Neznamená to ale, že vám neposkytnou rezervu – obvykle vám umožní zřídit poměrně vysoký kontokorent, případně vám během pár minut poskytnou dlouhodobý úvěr. Tradiční banky mívají obvykle i dvě a více variant kreditních karet, ty menší pak spíše jednu (o všech píšeme v jednotlivých recenzích bankovních účtů).