Půjčky od soukromých osob
Slyšeli jste už o půjčkách od soukromých osob? Ve zkratce se jedná o alternativu ke klasickým bankovním a nebankovním půjčkám.
V tomto případě si tedy nepůjčujete od instituce, ale od reálné osoby. Každopádně i půjčky od soukromé osoby mají své mouchy. Jak fungují a na co byste si u nich měli dát pozor?
Co jsou to půjčky od soukromé osoby?
Půjčky od soukromé osoby, často označované jako peer-to-peer (P2P) půjčky, představují moderní alternativu k tradičním bankovním úvěrům.
Celý model funguje na jednoduchém principu, kdy jsou propojováni jednotlivci, kteří mají volné finanční prostředky, s těmi, kteří potřebují půjčit peníze.
Celý proces zpravidla probíhá prostřednictvím specializovaných online platforem, které slouží jako virtuální tržiště. To však na druhou stranu vytváří spoustu prostoru pro případné podvodníky.
Před sjednání půjčky je tedy obzvlášť důležité si ověřit důvěryhodnost dané platformy a zkušenosti ostatních klientů.
Čím se půjčky od soukromé osoby vyznačují?
Půjčky od soukromé osoby se liší především v tom, kým jsou poskytovány. Namísto instituce je zde věřitelem soukromá osoba, může se přitom jednat o zkušené investory, ale i běžné občany, kteří chtějí zhodnotit své prostředky.
Tento typ úvěru je známý svými volnějšími podmínkami, díky kterým můžete dosáhnout na nižší úrokové sazby či si sjednat úvěr navzdory horší bonitě. Ve většině případů můžete počítat také s rychlejším sjednáním, a to hlavně u nižších částek.
Půjčka je zpravidla vyplácena bezhotovostně. Pokud hledáte půjčku v hotovosti, zkuste úvěr na OP na ruku nebo nebankovní hotovostní půjčku.
Na druhou stranu jsou půjčky od soukromé osoby mnohem rizikovější. Důvodem je fakt, že nejsou tak regulovány jako klasické banky a tudíž vám mohou nabídnout i velmi nevýhodné nabídky, včetně vysokých úrokových sazeb, poplatků a sankcí při nesplácení.
Pokud nemáte zrovna nejlepší bonitu, připravte se na to, že sazba může vzrůst i na desítky procent.
Pro koho jsou půjčky od soukromé osoby vhodné?
Půjčka od soukromé osoby se hodí především pro žadatele, k nimž se banky, ale i nebankovní společnosti otočily zády.
V případě účelových úvěrů zde často uspějete s méně obvyklými účely, nad kterými běžní poskytovatelé kroutí hlavou – to ocení hlavně začínající podnikatelé.
Půjčky od soukromé osoby se hodí například pro:
- Podnikatele a živnostníky, kteří chtějí rozjet nebo rozšířit své podnikání
- Osoby, které mají potíže získat půjčku od bank
- Studenty a čerstvé absolventy bez úvěrové historie
- Žadatele hledající konsolidaci s nižší úrokovou sazbou
- Osoby pracující na volné noze či s nepravidelným příjmem
Nabízí půjčky od soukromé osoby banky i nebankovní společnosti?
Tradiční banky P2P služby zpravidla neposkytují, jelikož je jejich model založen na poskytování úvěrů z vlastních zdrojů. Pokud narazíte na platformu poskytující půjčky od soukromých osob, bude jejím provozovatelem nebankovní společnost.
Ta může pouze spravovat danou platformu nebo vedle ní nabízet i vlastní úvěrové produkty.
Na co se při výběru půjček od soukromé osoby zaměřit?
Jak jsme už řekli, půjčka od soukromé osoby se řadí mezi vysoce rizikové. Pokud však víte, kde hledat, není riziko o moc vyšší než u nebankovních společností. V první řadě se zaměřte na to, u koho si chcete úvěr sjednat.
Vždy by se mělo jednat o speciální online platformu, která převezme funkci zprostředkovatele mezi vámi a investorem.
Nikdy si nesjednávejte půjčku na přímo, téměř vždy se bude jednat o lichváře – navíc jsou takové půjčky zakázané zákonem.
Když máte platformu i poskytovatelé prověřené, můžete se pustit do porovnání jednotlivých nabídek. Zaměřte se na RPSN, poplatky, ale i podmínky splácení.
Dostupná půjčka s krátkou dobou splatnosti dokáže napáchat pořádnou paseku. Předem si ověřte, zda je pro vás reálné půjčku splatit ve stanovený čas.
Jednoduchá žádost online
Získat půjčku od soukromé osoby je v současnosti hračka. Záleží na tom, přes jakou platformu si úvěr sjednáváte. U některých stačí podat klasickou žádost, u jiných si budete muset nejprve založit účet.
Uvedete zde základní osobní údaje, informace o vaší finanční situaci a detaily o požadované půjčce – kolik si chcete půjčit a na jak dlouho.
Většina platforem vás provede celým procesem krok za krokem, takže se nemusíte bát, že byste se ztratili. Vše vám zabere jen pár minut, přičemž půjčku můžete mít v určitých případech ještě dnes.
Součástí procesu je obvykle nahrání kopie vašeho občanského průkazu a druhého dokladu totožnosti pro ověření vaší identity. Nevyhnete se ani ověření příjmů.
Opět záleží na tom, u koho si úvěr sjednáváte, někteří vyžadují potvrzení od zaměstnavatele, jiní výpis z běžného účtu.
Pokud si nejste jistí, zda je vámi vybraná platforma důvěryhodná, podívejte se na nabídku námi porovnávaných půjček. U nás najdete pouze bezpečné a prověřené půjčky od poskytovatelů s licencí od ČNB.
Výhody a nevýhody půjček od soukromých osob
- Flexibilnější podmínky
- Často dostupné i pro rizikové žadatele
- Rychlé vyřízení žádosti a získání peněz
- Potenciálně nižší úrokové sazby
- Vhodné pro financování méně obvyklých plánů či projektů
- Vyšší riziko podvodu (to ale na našem webu nehrozí)
- Omezená právní ochrana
- Vysoké sankce při nesplácení
- Větší počet podvodných poskytovatelů
Často kladené otázky
Je půjčka od soukromé osoby legální?
Ano. Podmínkou je, že je poskytována přes regulovanou platformu, která dodržuje zákonné podmínky.
Jak dlouho trvá schválení půjčky?
Obvykle několik minut či hodin. Závisí na výši úvěru, vaší bonitě a samotných podmínkách poskytovatele. U menších částek je často dostupné vyřízení žádosti ihned, přičemž peníze po podpisu smlouvy máte na účtu do pár minut.
Co se stane, pokud nemohu půjčku splácet?
Důsledky závisí na podmínkách smlouvy. Většinou se nevyhnete platbě vysokých sankcí a zápisu v registru dlužníků.
Mohu půjčku předčasně splatit?
Většinou ano, ale ověřte si podmínky předčasného splacení ve smlouvě.
Kam dál?