Nejlevnější povinné ručení vám ušetří nemalé peníze
Pokračovat do kalkulačkyAť už člověk vlastní motocykl, nebo osobní auto, dodávku, nákladní automobil nebo jiný klasický motorový dopravní prostředek, vztahuje se na něho povinnost sjednat si povinné ručení. Pojistku, která se oficiálně jmenuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Tu je možné sjednat u jakékoliv konkrétní pojišťovny, která ji nabízí. Jejich seznam můžete vidět v našem reklamním přehledu, který je dobrým pomocníkem při výběru té pravé.
Mnoho lidí využívá porovnání výhradně k tomu, aby zjistili, jaká pojistka vyjde nejlevněji. Tu následně sjednají. Nutno říci, že nejlevnější pojistka na trhu nemusí být vždy ideální, jelikož jednotlivé parametry nemusí nabídnout odpovídající ochranu.
Pokud řidič povinné ručení sjednáno nemá, vystavuje se problémům. V první řadě musí platit do garančního fondu, což je finančně podstatně nevýhodnější než jakákoliv průměrná pojistka. Také riskuje problémy v případě způsobené nehody, nebo v případě policejní kontroly, která chce kromě osobních dokladů vidět i zelenou kartu.
Cena
Cena určitou roli samozřejmě hraje a je jasné, že každý má zájem získat nejlevnější povinné ručení. Vhodné je mít jasno o parametrech pojistky a poté hledat, kde lze získat takto vyhovující pojistný produkt za nejvýhodnější cenu. V tomto vám může velmi pomoci náš inzertní katalog povinného ručení.
Limity pojistného krytí
Jde o maximální částky, které pojišťovna vyplatí v případě vzniku pojistné události. Ty nejnižší jsou dány zákonem, zatímco ty nejvyšší už samotnou pojišťovnou. Berte na vědomí, že způsobit můžete i velkou nehodu, kdy jsou škody do desítek i stovek milionů. Proto není ideální volit pouze nejnižší pojistné krytí.
Různá připojištění
Nejsou povinná, ale mohou se hodit. Je proto na zvážení každého, zda je využije nebo nikoliv. V případě jejich sjednání lze získat větší ochranu nebo různé výhody a pomoc. Nutno také dodat, že se připojištění podepisují na ceně pojistného, které samozřejmě zvyšují.
Mezi četná a populární připojištění může patřit například pojištění čelního skla, pojištění cestujících, stejně jako pojištění rizika srážky se zvěří, nebo rizika poškození přírodním živlem. Do této kategorie spadají také populární asistenční služby, které pomohou v případě problémů.
Kvalita pojišťovny
I to je parametry, na který je vhodné při výběru hledět. Velké pojišťovny sice nemusí být nejvýhodnější, ale mohou nabídnout dostatečné množství poboček nebo jistotu určité solventnosti. Nové menší zase nabídnou rychlost při vyřizování, stejně jako možnost využít různé moderní technologie jako jsou mobilní aplikace.
Když si provedete srovnání cen povinného ručení, můžete zjistit, že se ceny pojistek výrazně liší. Vliv na cenu však nemá jenom pojišťovna, stát, nebo charakteristika pojistky. Vliv na výslednou platbu má i řada dalších věcí.
Typ pojišťovaného vozidla
V první řadě hraje roli to, o jaký typ motorového vozidla se jedná. Jinou cenu vypočítá kalkulačka u motocyklu a jinou u nákladního vozu. Vliv má také objem motoru pojišťovaného dopravního prostředku. Už dlouhé roky platí, že čím je objem motoru vyšší, tím více stojí samotné povinné ručení.
Bonus a malus
Jedná se o dvě procentuální hodnoty, které se vztahují k vám jako k řidiči a vašim řidičským schopnostem. Bonus a malus jsou uváděny v procentech a vztahují se k základní ceníkové ceně, kterou vám pojišťovna nabídne.
Bonus je procentuální hodnotou, kterou získáte za každý rok jízdy bez nehod. Vysoký bonus pojistku výrazně sníží. Malus je hodnotou opačnou. Jde takzvaně do mínusu a načítá se vám za každou nehodu. V těchto případech je cena vaší pojistky vyšší než ceníková.
Lokalita a forma placení
Pokud je váš vůz přihlášen v rizikové lokalitě – v některém z velkých měst, může se to podepsat na ceně pojistky, která bude vyšší. Vliv má však i frekvence placení. Při platbě jednou ročně obvykle zaplatíte méně, než v případě půlroční nebo čtvrtletní frekvence vašich plateb.
Sjednání povinného ručení
Nejjednodušší volbou je sjednat si povinné ručení online. Prostřednictvím počítače nebo mobilní aplikace. Díky tomu, že není potřeba asistence zaměstnance a jakýkoliv byrokracie je snížena na minimum, lze dosáhnout na zajímavé slevy. V kombinaci s nejvýhodnější pojistkou lze ušetřit nemalé sumy.
Povinné ručení lze sjednat různými způsoby
Klasická cesta vede skrz pobočky pojišťovny, kde lze povinné ručení sjednat osobně. Další možností je sjednání přímo v autobazaru nebo autosalonu, který působí jako prostředník. Jde o podobnou situaci, jako v případě sjednání skrz pojišťovacího agenta. Jelikož žijeme v roce 2024, je možné využít i online sjednání, které je nejenom nejrychlejší, ale i nejjednodušší možností.
Sjednat pojistku online trvá pár minut a postačí k tomu technický průkaz a osobní doklad. Smlouvu lze potvrdit elektronicky a zelenou kartu lze vytisknout na domácí tiskárně. Tato forma poslouží jako doklad do doby, než pojišťovna zašle její originál poštou.
Povinné ručení není natrvalo
Pokud budete pojištění vozidel pravidelně hradit v termínech, bude vaše pojistka stále platná. Když si však po nějaké době prohlédnete ceník jiné pojišťovny, nebo na našem inzertním srovnávači najdete výhodnější nabídku, je možné pojistku vypovědět a následně si sjednat jinou – výhodnější.
Vypovědět pojistku můžete kdykoliv v době její platnosti. Nutno však počítat s výpovědní lhůtou, která obvykle trvá 3 měsíce. Lepším řešení je proto výpověď ke dni jejímu výročí, díky čemuž pojistka skončí právě k tomu dni, ke kterému byla před jedním nebo několika lety sjednána.
Kdo musí mít sjednané povinné ručení?
Sjednat si povinné ručení musí ze zákona každý kdo je provozovatelem motorového vozidla. A to jak osobního automobilu, tak i motocyklu, dodávky, nákladního vozu a jiných dopravních prostředků, které zákon jasně specifikuje.
Kolik pojistka stojí?
To se odvíjí od celé řady věcí. Na našem inzertním srovnávači můžete provést jednoduché porovnání a zjistit, která pojišťovna má nejlevnější povinné ručení. Kromě toho že je cena ovlivněna cenovou politikou každé pojišťovny hraje roli třeba lokalita přihlášení vozu, objem jeho motoru, stejně jako bonus nebo malus toho, kdo pojistku sjednává.
Co je to bonus?
Jde o procentuální hodnotu, která může snížit základní cenu pojistky, kterou zobrazuje ceník pojišťoven. Bonus získá řidič za jízdu bez nehod a je mu připsán vždy za každý rok takové jízdy.
Co je to malus?
Stejně jako u bonusu, tak i zde jde o procentuální hodnotu, která má vliv na cenu pojistky. V tomto případě je malus počítán takzvaně do mínusu, což znamená, že cenu pojistky zdražuje. S každou nehodou, kterou způsobíte, se výše malusu zvyšuje a to do záporných hodnot.
Jak pojištění vozidel sjednat?
Mezi klasické možnosti patří sjednání přímo na pobočce pojišťovny, nebo při koupi vozu v autobazaru neb o také v autosalonu. Dále je možné využít i služeb pojišťovacích agentů. Mezi nejlepší možnost však patří sjednání online. Je jednoduché, trvá pár minut a díky možnosti vytisknout si zelenou kartu lze ihned vyrazit do provozu.
Co je to připojištění?
Základní povinné ručení hradí způsobené škody poškozeným. A to na movitém a nemovitém majetku. Připojištění může základní charakteristiku pojistky rozšiřovat. Mezi nejčastější možnosti patří pojištění čelního skla, pojištění rizika srážky se zvěří, nebo různé asistenční služby, které řidiči pomohou v případě jakýchkoliv problémů.
Jak získat nejlevnější povinné ručení?
Pro nalezení nejnižších cen doporučujeme využít naše reklamní srovnání a vybrat tu nejvýhodnější pojišťovnu. Dále nezapomínejte také na to, že cenu ovlivňuje i objem motoru pojišťovaného vozu, rozsah pojistky, nebo také výše vašeho bonusu. Toto všechno se podepisuje na výsledné ceně.
Jak povinné ručení vypovědět?
Pokud vám kalkulačka ukázala možnost platit méně, než platíte nyní, je vhodné stávající pojištění vypovědět a sjednat nové. Buď lze učinit k takzvanému výročí pojistky, které nastane každý rok ke dni sjednání. Pojištění je možné vypovědět i kdykoliv jindy, ale je nutno počítat s výpovědní lhůtou, která je nejčastěji tříměsíční. Vypovědět pojistku je nejlepší buď doporučeným dopisem na adresu pojišťovny, nebo osobně na její pobočce.
Co jsou to limity pojistného krytí?
Jedná se o maximální částky, které pojišťovna proplatí v případě způsobené škody. Nižší krytí znamená nižší cenu pojistky, ale riziko v tom, že dané částky u komplikovaných a velkých nehod nemusí vždy dostačovat. Zbytek tak musí řidič hradit z vlastní kapsy. Nejnižší hodnota pojistného krytí je stanovena zákonem.
Co když nebude povinné ručení sjednáno?
V takovém případě se v roce 2024 vystavuje majitel nebo provozovatel vozu několika problémům. A to nejenom v případě policejní kontroly. Nesjednaná pojistka znamená i povinnost plateb do garančních fondů. Výše daných povinných příspěvků je podstatně vyšší než v případě sjednání klasického pojištění.
Jak povinné ručení platit?
Obvykle se platí bezhotovostně, na účet pojišťovny, u které je pojištění sjednáno. A to pod přiděleným variabilním symbolem. Většina pojišťoven umožní jak roční, tak i půlroční nebo také čtvrtletní platbu. Různé frekvence plateb se mohou podepsat i na tom, kolik bude pojistka stát. Nejvýhodnější je platba jednou ročně.
Externí odkazy: