V životě se může stát opravdu mnoho různých věcí. Nejenom ty pozitivní, ale i ty negativní. Takové situace mohou přijít doslova znenadání. Proto je vhodné, aby na ně člověk byl připraven a minimalizoval samotné následky. K tomu slouží pojištění, které sníží finanční následky, které jsou s určitou událostí spojeny. Pojistit se dnes lze na celou řadu různých situací. Toto je výčet těch nejznámějších.
Pojištění jako takové sice nedokáže konkrétní události nijak předcházet, ale pokud už nastane, můžete problémy z toho plynoucí přesunout na pojišťovnu. Ta může začít problém nejenom řešit za vás, ale hlavně vám přináší finanční kompenzace. Kromě uhrazení způsobené škody může nabídnout i něco navíc. Zde už záleží hlavně na druhu pojistky, konkrétním pojistném balíčku, ale i na samotné pojišťovně.
Kdo vlastní osobní automobil, dodávku, nákladní auto či motocykl, ten jistě ví, že má ze zákona povinnost uzavřít takzvané povinné ručení. To se oficiálně nazývá jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a jeho sjednání nařizuje zákon.
Povinné ručení je charakteristické tím, že kryje škody, které způsobíte ostatním účastníkům silničního provozu. Nekryje škody na vašem vozidle. Pro tento účel je třeba sjednat si již dobrovolné havarijní pojištění.
Povinné ručení může následně hradit škody vzniklé na ostatních automobilech, škody vzniklé na movitém nebo nemovitém majetku, stejně jako jsou z něho hrazeny i škody na zdraví. A to až do výše sjednaných pojistných limitů, které definuje každá pojišťovna ve své smlouvě. V dnešní době je nejpohodlnější uzavřít pojištění online, jelikož je to rychlé, jednoduché a často za nejvýhodnější cenu na trhu.
Kdo je majitelem nebo provozovatelem motorového vozidla a povinné ručení si nesjedná, vystavuje se nejenom problémům při policejní kontrole. Je povinen platit příspěvky do takzvaného garančního fondu, které jsou podstatně vyšší než je průměrná cena pojistky.
Havarijní pojištění je pro motoristy dobrovolné a je na každém, zda si ho sjedná, nebo nikoliv. Jeho cenu ovlivňuje cena pojišťovaného vozidla a také výše spoluúčasti. Čím nižší hodnotu vozidlo má a čím vyšší je spoluúčast, tím méně stojí samotné havarijní pojištění.
Havarijní pojištění se nevztahuje jenom na dopravní nehodu. U většiny pojišťoven kryje škody, které jsou způsobeny také přírodním živlem, škody způsobené řáděním vandala, nebo škody vzniklé krádeží pojištěného motorového vozidla.
Ne vždy se může vyplatit chtít nutně to nejlevnější havarijní pojištění s vysokou spoluúčastí. V případě vzniklé škody dojde k tomu, že majitel auta zaplatí podstatnou část vzniklé škody ze svého. Optimální sazbou spoluúčasti je výše 5 procent. Ta může být doplněna také pevnou minimální částkou, obvykle v jednotkách tisíc. Najít lze i pojišťovny, kde je spoluúčast nulová. V tomto případě je třeba počítat s vyšší sazbou pojistného.
V tuzemsku má každý občan České republiky garantovanou bezplatnou zdravotní péči, která je hrazena ze zdravotního pojištění. V případě cesty do zahraničí platí jeho pojistka také. Jednotlivé zákroky jsou však hrazeny pouze ve výši ceny, která je běžná v tuzemsku. V případě že je zahraniční zdravotní péče dražší, musí cestovatel uhradit daná rozdíl ze svého. V tomto mu pomůže cestovní pojištění, které je dobrovolnou pojistkou pro toho, kdo vyráží za hranice.
Cestovní pojištění se nevztahuje jenom výdaje spojené se zdravotní péčí. Pojišťovny nabízí i doplňkové balíčky, jako je pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, pojištění sportovní výbavy, pojištění zpoždění letu, nebo různé asistenční služby.
Klasické cestovní pojištění se vztahuje na běžné turistické cesty. V případě, že člověk vyráží do zahraničí pracovat, nebo má v plánu vyzkoušet adrenalinové či extrémní sporty, musí to ve své pojistce zohlednit. V opačném případě může pojišťovna odmítnout platit pojistné plnění. I zde je možné sjednat pojištění online, kde je třeba správně zvolit také termín pobytu v zahraničí a správnou zemi nebo lokalitu.
Poslední z kategorie populárních pojistek je takzvané pojištění nemovitosti. I to spadá do kategorie dobrovolných pojistek, které si člověk může, ale nemusí sjednávat. Aby bylo pojištění nejvýhodnější, je třeba zvolit co nejvíce pojistných rizik, stejně jako je třeba zvolit správnou pojistnou částku, která odpovídá aktuální ceně nemovitosti.
Mnoho lidí si pojištění nemovitosti plete s pojištěním domácnosti. Jde o rozdílné pojistky. Pojišťujete-li nemovitost, chráníte stavbu jako celek. Pokud svou domácnost, chráníte věci ve vašem interiéru. Proto je nejvýhodnější obě pojistky kombinovat.
Důležitou věcí u pojištění nemovitosti je pravidelná revize smluv. Postupem času se hodnota nemovitosti může měnit. Pokud stoupá, je třeba zvýšit limity pojistného plnění, aby pojistka pokrývala všechny škody. Pokud naopak cena nemovitosti klesá, je třeba upravit částku proto, aby se snížila i platba měsíčního pojistného.