Když vám chybí pár korun do výplaty nebo potřebujete rychle uhradit nečekaný výdaj, může vám pomoci krátkodobá půjčka.
Půjčit si můžete i částky v řádu desítek tisíc korun, a to jak u bank, tak i nebankovních společností. Co vše nabízí krátkodobé půjčky a podle čeho se je vyplatí vybírat?
Co jsou to krátkodobé půjčky?
Krátkodobá půjčka je bankovní či nebankovní úvěr, se kterým si můžete rychle půjčit menší obnos peněz. Vybírat můžete mezi širokou škálou typů úvěrů od půjček ihned na účet až po půjčky v hotovosti.
Co se týče částky, krátkodobé půjčky obvykle nepřesahují hranici sto tisíc korun. Jsou určeny spíše na menší výdaje, od čehož se odvíjí také doba splácení.
Narazíte na půjčky se splatností do 30 dnů, ale i v řádu několika měsíců – nikdy však není delší než jeden rok.
Čím se krátkodobé půjčky vyznačují?
Krátkodobé půjčky se vyznačují především svou rychlostí. Celý proces, od žádosti po výplatu peněz, trvá jen pár minut, maximálně hodin. Záleží na tom, kde a jaký typ úvěru si sjednáváte.
Půjčky díky svému krátkodobému charakteru zpravidla nevyžadují zástavu. Na druhou stranu často disponují vyššími úrokovými sazbami a poplatky.
Pro koho jsou krátkodobé půjčky vhodné?
Krátkodobá půjčka je šikovným řešením pro lidi, kteří potřebují rychle překlenout dočasný nedostatek financí. Jako u všech úvěrů by si je měli sjednávat lidé se stabilním příjmem, u nichž je vyšší šance, že se nedostanou do problémů se splácením.
Každopádně u některých poskytovatelů může být dostupná i krátkodobá půjčka bez doložení příjmů od zaměstnavatele.
To ale neznamená, že byste si při podání žádosti nemuseli projít ověřením příjmů. Poskytovatel jim ale nemusí připisovat tak velkou váhu jako klasické banky.
Krátkodobé půjčky se hodí například pro:
- nečekané opravy domácího spotřebiče,
- úhradu školního výletu pro děti,
- překlenutí období mezi dvěma výplatami,
- uhrazení pokuty nebo nedoplatku,
- nákup elektroniky nebo spotřebiče.
Nabízí krátkodobé půjčky banky i nebankovní společnosti?
Krátkodobé půjčky na splátky nabízejí jak tradiční banky, tak nebankovní společnosti. Banky nabízejí nižší úroky, ale mohou být přísnější při schvalování.
Pokud navíc nejste jejich klientem, může se doba vyřízení žádosti a výplaty prostředků protáhnout i na několik pracovních dnů.
Naopak nebankovní společnosti jsou flexibilnější a rychlejší, ale nechají si za to pořádně zaplatit. Připravte se na vyšší úrokové sazby i případné poplatky.
Vybírat můžete mezi různými typy úvěrů, včetně těch bez registru a v hotovosti.
Na co se při výběru krátkodobých půjček zaměřit?
V první řadě si dejte pozor na celkovou částku, kterou budete muset splatit. U krátkodobých půjček se nevyplácí hledět jen na RPSN (roční procentní sazbu nákladů), jelikož ta je vzhledem ke krátké době splácení vždy velmi vysoká.
Zaměřte se také na výši úrokové sazby a poplatky. Porovnejte nabídky různých poskytovatelů a spočítejte si, kolik vás bude půjčka celkově stát. Důležitá je také doba splatnosti. Ujistěte se, že dokážete půjčku splatit v daném termínu.
Raději si sjednejte delší dobu splatnosti s nižší měsíční splátkou, než abyste zbytečně přecenili své síly.
V neposlední řadě věnujte pozornost i podmínkám půjčky. Pečlivě si přečtěte smlouvu a zaměřte se na případné poplatky nebo sankce za pozdní splácení.
Jednoduchá žádost online
V dnešní digitální době je proces sjednání krátkodobé půjčky otázkou jen několika desítek minut. Ve většině případů žádost o úvěr podáte jednoduše online na pár kliků. Stačí navštívit web poskytovatele, vyplnit online formulář a odeslat jej.
Kromě toho budete muset ověřit svou identitu a příjmy. U bank se připravte na složitější dokládání a přísné hodnocení. Poskytovatel se vám následně ozve a sdělí vám, zda vám úvěr schválil, nebo naopak.
Pokud vám úvěr předschválil, můžete se přesunout k online podpisu smlouvy. Ihned poté vám dorazí částka na váš účet.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček
- Rychlé vyplacení peněz (často do 24 hodin)
- Jednoduché vyřízení komplet online
- Bankovní i nebankovní úvěry
- Dostupnost i pro lidi s horší úvěrovou historií
- Nemusíte se zadlužit na několik let
- Vyšší úrokové sazby ve srovnání s dlouhodobými úvěry
- Krátká doba splatnosti může být pro některé žadatele riziková
- Možné poplatky za sjednání a vedení
- Vysoké poplatky při nesplácení
Často kladené otázky
Co když nestihnu půjčku splatit včas?
Opozdíte-li se se splácením, může vám poskytovatel naúčtovat extra poplatky. Při dlouhodobém neplacení vám hrozí negativní zápis v registru dlužníků. Pokud se už do takové situace dostanete, ihned se obraťte na věřitele a dohodněte se s ním na vhodném řešení.
Můžu mít více krátkodobých půjček najednou?
Technicky ano, ale většina odborníků to nedoporučuje. Pokud nad půjčkami ztratíte kontrolu, můžete se rychle dostat do dluhové pasti a později i do exekuce.
Jak rychle mohu získat peníze?
Ve většině případů můžete mít peníze na účtu v řádu minut až hodin. Záleží na tom, u jakého poskytovatele si úvěr sjednáváte. U nebankovních společností se může jednat i o pár minut.
Ovlivní krátkodobá půjčka moji úvěrovou historii?
Ano, ovlivní. Každý úvěr zvyšuje vaši míru zadlužení, kterou poskytovatelé berou v úvahu při hodnocení vaší bonity neboli schopnosti splácet.
Jaká je maximální částka, kterou si mohu krátkodobě půjčit?
Konkrétní výše úvěru záleží na poskytovateli a délce doby splatnosti, ale většinou se jedná o částky od pár tisíc do sta tisíc korun.
Kam dál?