Proměňte své sny o vlastním bydlení ve skutečnost během 2 minut!
Pokračovat do kalkulačkyKaždý jistě touží po dokonalém bydlení. Ušetřit si na vysněný byt nebo dům však není nic jednoduchého. Ceny jsou vysoké a tak se musí řada lidé pochopitelně rozhodnout pro půjčku. Tou, která je určená k financování bydlení, je hypotéka. Speciální typ úvěrového produktu, který souvisí právě s potřebou financovat bytové potřeby. Náš inzertní srovnávač půjček je zde proto, aby vám pomohl vyprat takový typ hypotéky, která pro vás bude tou nejlepší. Je mnoho parametrů, na které je třeba hledět a podle kterých vybírat. Jsme tu proto, abychom vám to výrazně usnadnili.
Hned v samotném úvodu je třeba si uvědomit, že hypotéka může mít dvě podoby. Tou první je varianta účelová. Jejím specifikem je to, že je výhradně jenom bankovní. Jak už napovídá sám název, máte jako žadatel povinnost využít ji výhradně k financování vašeho bydlení. Za získané peníze je možné například koupit byt, stejně jako dům. Mezi další povolené podmínky využití peněz patří také stavba domu, stejně jako to může být i rekonstrukce stávající nemovitosti. Zapomínat nelze ani na okrajové možnosti použití, jako je financování koupě podílu v družstvu, nebo vyřízení majetkových vztahů v dědickém řízení.
Druhou možností jsou takzvané neúčelové hypotéky, které jsou charakteristické tím, že je možné získané peníze použít na cokoliv. Nabízejí je jak banky, tak i nebankovní společnosti. Přesvědčit se o tom můžete i v našem inzertním přehledu. Často se pro ně používá také označení americká hypotéka. V praxi jde o neúčelovou půjčku s ručením nemovitostí. Jak v našem přehledu můžete vidět, tento typ je spojený i s vyššími úrokovými sazbami.
Náš web vznikl proto, aby vám nabídl možnost jednoduchého a objektivního srovnání. A to nejdůležitějších parametrů, kterými jsou úrokové sazby. U hypoték platí více než kde jinde to, že čím nižší úrok je, tím lépe. Jak můžete v našem inzertním přehledu vidět, ti nejlepší poskytovatelé se drží na číslech v nižších jednotkách procent. Nutno také dodat, že roli může hrát každá desetina procenta. Vzhledem k částkám, které jsou poskytovány a vzhledem k délce splácení může i nepatrný zlomek úrokové sazby znamenat nemalou finanční úsporu.
Výhodnost u hypoték má i jiná kritéria. Jak se v našem inzertním srovnávači dozvíte, každý z poskytovatelů účelových hypoték nabízí různé doby fixace. Jde o termín, po který je úroková sazba zafixována a je garantováno, že se nezmění. I ta může ovlivňovat celkovou výhodnost daného úvěru. Výpočet by měl vždy kalkulovat s výhledem do budoucna. Pokud se očekává zvyšování úroků, je vhodná delší fixace. V opačném případě je lepší kratší. Jedině tak bude hypotéka nejlevnější i v budoucnu.
Získání hypotéky má své podmínky, které si určují jednotliví poskytovatelé, kteří musí respektovat i zákony, které v roce 2024 a v jakémkoliv dalším platí. Aktuální důležitou podmínkou získání je fakt, že hypotékou už nelze financovat stoprocentní hodnotu kupované nebo stavěné nemovitosti. Jako žadatelé musíte mít určitou sumu našetřenu a zbytek pokryje právě hypoteční úvěr. Konkrétní kalkulačka vám pomůže zjistit, kolik reálně můžete získat.
Podmínky získání samozřejmě souvisí i s nutností ručit konkrétní nemovitostí. Dále se hledí na výši příjmu, nebo na finanční minulost. A to nejenom jednotlivců, ale všech, kteří jsou při zájmu uvedeni jako žadatelé. Tím jsou hypotéky specifické, jelikož umožní žádat i v párech, což následně může zvýšit pravděpodobnost bezproblémového získání finančních prostředků. Vždy však záleží na posledním slovu, které má banka nebo nebankovní společnost.
Na co je možné použít účelové hypotéky?
Účelová hypotéka má určené možnosti využití. Ty však nejsou nijak výrazně omezující a vždy souvisí s financováním potřeb, které se týkají bydlení. Hypotéku lze využít na stavbu domu, stejně jako i na jeho koupi. Dále nechybí ani možnost koupě bytu. Samozřejmé je také využití v souvislosti s rekonstrukcí. U některých poskytovatelů je možné peníze využít třeba i na vypořádání dědického řízení, nebo na nákup podílu v družstvu.
Na co může být použita americká (nebankovní) hypotéka?
Odpověď je jednoduchá. Americká hypotéka je použitelná na cokoliv. Jde o neúčelovou půjčku ručenou nemovitostí. Žadatel nemusí účel využití prostředků ani uvádět, ani nemusí následně dokládat faktury, smlouvy a další dokumenty.
Kdo může hypotéku poskytnout?
Pokud máte zájem o účelovou hypotéku, nabízejí ji výhradně banky. V našem reklamním srovnávači se můžete podívat na jednotlivé možnosti a charakteristiky. Pokud máte zájem o neúčelové americké hypotéky, je možné si požádat nejenom u banky, ale také u nebankovních společností.
Jak vysoké jsou úrokové sazby?
Podívejte se na naše srovnání a můžete si sami udělat přehled o tom, jak se pohybují. Obecně můžeme říci, že se úrokové sazby u hypoték pohybují v jednotkách procent. Roli hraje jak konkrétní poskytovatel, tak i bonita klienta nebo řada dalších věcí. Obecně platí, že hypotéka je ze všech úvěrových produktů ta nejlevnější.
Co je to fixace hypotéky?
Jde o pojem, který označuje takzvanou fixaci úroku. Ten se může v závislosti na ekonomické situaci vyvíjet. Fixace zajistí, že bude jeho výše po stanovenou dobu stejná jako v době podpisu smlouvy. U jednotlivých poskytovatelů si může klient vybrat, zda zvolí raději delší, nebo kratší dobu fixace. Kalkulačka může pomoci s výpočtem toho, jaká varianta má být dlouhodobě tou výhodnější. Zohlednit je třeba jak aktuální sazby, tak jejich očekávaný budoucí vývoj.
Jaké jsou podmínky získání hypoték?
V minulosti bylo schválení celkem jednoduché. Aktuálně v roce 2024 už jsou podmínky o něco náročnější. Rozhoduje nejenom samotná bonita žadatele – tedy příjem a jeho finanční minulost. Nutno také dodat, že hypotékou již nelze financovat stoprocentní hodnotu kupované nemovitosti. To v praxi znamená, že každý žadatel musí mít nějaké finanční prostředky našetřeny. Může to být až několik desítek procent.
Je možné žádat v páru?
Ano, většina poskytovatelů hypoték toto umožní. Dokonce je to lepší než v případě jednotlivé žádosti. Dojde k sečtení příjmů obou žadatelů a tak k celkovému zvýšení bonity. Pravděpodobnost schválení hypotéky za konkrétních výhodných podmínek může být podstatně vyšší.
Jak dlouho se hypotéky splácí?
Podívejte se na naše srovnání, kde najdete detailní informace o konkrétních podmínkách splatnosti. Fakt je takový, že hypotéka je úvěrem dlouhodobým a tomu odpovídá i splatnost. Obecně je tou nejkratší lhůta několika let. Naopak tou nejdelší lhůtou mohou být dokonce i desítky let.
Je možné změnit poskytovatele hypotéky?
Ano. Tato možnost se označuje jako refinancování hypotéky. I k tomu lze využít náš reklamní srovnávač, který vám pomůže v nalezení lepšího nového poskytovatele. Refinancování hypotéky lze provádět i několikrát v době platnosti smlouvy. Důležitou roli zde hraje délka fixace, jelikož převod se nejvíce vyplatí právě v době, kdy fixace končí.
Je možné hypotéku čerpat po částech?
V případě koupě domu nebo bytu to možné není, jelikož zde je celková suma použita na úhradu kupní smlouvy. V případě rekonstrukce nebo stavby je postupné čerpání často povinností. Klientům jsou finanční prostředky uvolňovány postupně vždy až potom co doloží, že na stavební práce využili předchozí dostupnou finanční částku.
Je nutné ručení?
Ano, hypotéky se bez něho neobejdou. Součástí ručení je samozřejmě i znalecký odhad, od kterého se následně odvíjí i výše schválené částky. Ve většině případů se ručí právě kupovanou nemovitostí, rekonstruovanou nemovitostí, nebo nemovitostí někoho z rodiny či blízkých přátel.
Kolik peněz je možné získat?
Naše online srovnání vás provede jednotlivými poskytovateli, u kterých kromě jiného můžete vidět i to, kolik peněz dokážou žadatelům poskytnout. Obvykle se výše dostupných částek pohybuje od několika stovek tisíc, po několik desítek milionů. Průměrně si žadatelů půjčují částky spíše v jednotkách milionů korun.
Jak si o hypotéku požádat?
Našli jste na našem webu poskytovatele, který vám vyhovuje? Stačí přejít na jeho web a požádat si online. Vzhledem k charakteristice hypoték a ke složitosti celého schvalovacího procesu se však na rozdíl od klasických spotřebitelských půjček neobejdete bez osobního jednání a různé administrativy.
Externí odkazy: